W ostatnim czasie firmy sprzedające i montujące przydomowe oczyszczalnie ścieków, poprzez zabiegi marketingowe podkreślają, że ich produkt jest w pełni ekologiczny – czy jest to prawda uzasadniona, czy chęć zarobku na ludziach? Inwestycja w oczyszczalnię nie jest taka tania. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Nadmieniamy, że przeciętny koszt podłączenia się do kanalizacji miejskiej na przykładzie naszego miasta Legionowo wynosi zaledwie 6,5 tysięcy złotych!
Co z tą ekologicznością przydomowych szamb? Za to, jak działa oczyszczalnia ścieków, odpowiadają zachodzące w niej procesy biologiczne, gdzie dodawane są substancje chemiczne rozkładające ściek. Dochodzi przy tym do rozkładu na liczne związki mineralne, które odprowadzane są do gruntu, rowu melioracyjnego, czy zbiornika wodnego. Po jakimś czasie dochodzi również do zapchania rozsącznika, a zatem do poważnego obniżenia oczyszczania ścieku. Trzeba zaznaczyć, że w tej pozornie „oczyszczonej wodzie” pozostają szkodliwe dla środowiska i człowieka biogeny, takie jak azot i fosfor. Pierwiastki te po przedostaniu się do środowiska wodnego prowadzą do tzw. eutrofizacji, czyli przeżyźnienia wody i w efekcie do wtórnego jej zanieczyszczenia! Tym samym obalamy mit „ekologiczności” przydomowych oczyszczalni ścieków.
Najbardziej ekologicznym oraz ekonomicznym rozwiązaniem dla ścieków bytowych jest podłączenie się do systemu kanalizacji miejskiej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że ogół mieszkańców Polski korzystających z sieci kanalizacyjnej plasuje się niezmiennie od kilku lat na poziomie około 70%. Dla porównania w Legionowie ilość mieszkańców mających dostęp do kanalizacji miejskiej wynosi ponad 98%. Liczba mieszkańców korzystających z kanalizacji sanitarnej to około 48 850 osób. Niemal każdy mieszkaniec naszego miasta ma możliwość odprowadzania ścieków sanitarnych do kanalizacji miejskiej. Tylko w przypadku braku sieci kanalizacyjnej mieszkańcy mogą korzystać z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków, które wpływają destrukcyjnie na środowisko, na nasze zdrowie i są po prostu nieekologiczne. Korzystając z indywidualnych systemów odbioru ścieków szkodzimy więc sobie, rodzinie oraz wszystkim sąsiadom. Pozbawiamy w ten sposób nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia czystej i zdrowej wody, tak niezbędnej do życia. W ostatnim czasie PWK wprowadziło akcję promocyjną przyłączeniową do kanalizacji miejskiej dla wybranych nieruchomości, które spełniają określone przez Spółkę warunki. W celu podłączenia się do kanalizacji PWK „Legionowo” zachęca do kontaktu: telefonicznego nr infolinii (22) 774-98-82 wew. 42; listownie na adres PWK ”Legionowo” Sp. z o.o., 05-120 Legionowo, ul. Kościuszki 16A, poprzez pocztę elektroniczną e-mail: bok@pwklegionowo.com, lub korzystając z Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (EBOK).