Obecnie jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Za naszą wschodnią granicą trwa pełnoskalowa wojna. Regularnie dotykają nas także rozmaite kataklizmy spowodowane siłami natury, jak susze, powodzie, pożary, wichury albo jeszcze inne będące konsekwencją działań człowieka.
W takich okolicznościach, istotne znaczenie ma tzw, infrastruktura krytyczna czyli obiekty, urządzenia, usługi oraz instalacje, kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i obywateli. Do infrastruktury krytycznej, oprócz systemów zaopatrzenia w energię, paliwa, żywność czy łączności, zalicza się także zaopatrzenie w wodę.
W Legionowie za bezpieczeństwo dostaw wody, a także odprowadzenia ścieków odpowiada Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. (PWK).
PWK może zapewniać bezpieczeństwo, pewność i ciągłość dostaw wody dzięki takim elementom systemu jak: własne studnie głębinowe, stacje uzdatniania wody połączone w jeden system, zbiorniki wody czystej, pierścieniowy układ sieci wodociągowej, a także systemy awaryjnego zasilania.
Woda z własnych studni głębinowych
PWK dostarcza wodę mieszkańcom, za pośrednictwem sieci wodociągowej, pochodzącą z 16 studni głębinowych. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo i ciągłość dostaw. Woda ta czerpana jest z głębokości około 50 metrów i trafia następnie do jednej z 3 stacji uzdatniania wody. Legionowskie wodociągi produkują dziennie ok. 7200 m3 wody.
Stacje uzdatniania połączone w jeden system
Wszystkie trzy legionowskie stacje uzdatniania wody, dzięki inwestycjom PWK, zostały połączone w jeden system i tworzą układ pierścieniowy. W przypadku wyłączenia lub awarii jednej ze stacji uzdatniania jej funkcje przejmują natychmiast pozostałe stacje. Dzięki temu, w przypadku nagłych zdarzeń, możliwe jest zapewnienie mieszkańcom stałego i nieprzerwanego zaopatrzenia w wodę.
Zbiorniki wody czystej
Po uzdatnieniu woda jest kierowana do zbiorników „wody czystej”, które są tymczasowymi magazynami. PWK obsługuje 10 takich zbiorników. Gromadzą one łącznie 5 milionów litrów czystej wody. Zbiorniki te stanowią dodatkowe zabezpieczenie dostaw wody dla mieszkańców na wypadek awarii.
Pierścieniowy układ sieci wodociągowej
Należące do PWK sieci wodociągowe tworzą układy pierścieniowe. Dzięki temu poszczególne rejony miasta oraz obiekty nie są zasilane w wodę tylko z jednego punktu. W przypadku awarii i przerwania układu, wyłączana jest tylko niewielka część sieci. Pozostała część zasilana jest z innych punktów, Dzieki temu, pomimo awarii, zdecydowana większość mieszkańców ma niezakłócony dostęp do wody.
Awaryjne zasilanie
Dzięki przeprowadzonym przez PWK modernizacjom i wdrożonym rozwiązaniom, wszystkie stacje uzdatniania wody oraz strategiczne przepompownie ścieków zostały wyposażone w agregaty prądotwórcze. W przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej, urządzenia te samoczynnie się załączają i zapewniają awaryjne zasilanie kluczowych obiektów. Mniejsze obiekty pompowe, w przypadku braku zasilania wspierane są przez agregaty przewoźne. Ponadto wszystkie przepompownie ścieków zostały wyposażona w co najmniej dwie pompy, co w przypadku awarii zapewnia ciągłość ich działania.
Wprowadzone przez PWK rozwiązania, gwarantują stałe zaopatrzenie mieszkańców w wodę oraz niezakłócone odprowadzanie ścieków.
Zapobieganie podtopieniom
Legionowskie przedsiębiorstwo wodociągowe prowadzi również działania mające przeciwdziałać podtopieniom, w przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu. W ich ramach PWK przeprowadziło remont zbiornika wód deszczowych o powierzchni 3000 m2 mogącego pomieścić 6000 m3 wody, na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”. Zrealizowało kanalizację deszczową w ul. Strużańskiej w pobliżu szpitala WIM. Ponadto obecnie PWK prowadzi kompleksowy remont zbiornika przy ul. Pałacowej, do którego odprowadzana jest woda z systemu kanalizacji deszczowej w Legionowie.