bip
ul. Tadeusza Kościuszki 16a 22 774 10 62 bok@pwklegionowo.com

Woda – najlepszy składnik diety

Co prawda woda nie jest zaliczana do składników odżywczych, ale jest głównym składnikiem naszego organizmu i podstawowym składnikiem pożywienia, stanowi około 80% masy ludzkiego ciała. Woda odgrywa też kluczową rolę w wielu dietach. W przypadku diety niskoenergetycznej, stosowanej często w leczeniu nadwagi i otyłości, woda ma podstawową zaletę – nie dostarcza kalorii. Woda jest najlepszym płynem dla osób dbających o sylwetkę. Także w diecie cukrzycowej woda jest polecana jako główne źródło płynów, albowiem nie dostarcza cukru, często obecnego w innych napojach.

            Podstawą zbilansowanej diety powinny być częste, regularne posiłki oraz zdrowe przekąski – warzywa, czy w umiarkowanej ilości owoce bądź orzechy. Nie zawsze jednak mamy pod ręką niskokaloryczną przekąskę, więc zamiast sięgać po coś niedozwolonego, kiedy „przyjdzie nam na coś ochota”, warto po prostu napić się wody. Woda zmniejsza uczucie głodu i pozwala dotrwać do kolejnego posiłku. Niektórzy dietetycy zalecają picie szklanki wody na pół godziny przed planowanym posiłkiem. Woda ta częściowo wypełnia żołądek. Dzięki temu potęguje uczucie sytości i zmniejsza ilość spożytego jedzenia. Woda w przeciwieństwie do soków, czy słodkich napojów, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych gasi pragnienie na dłużej. Cukier, bądź inne substancje słodzące, które są zawarte w słodkich napojach potęgują uczucie pragnienia. Cukier poza kaloriami nie dostarcza do organizmu żadnych składników mineralnych i witamin.

            Wiele się mówi o tzw. dietach „oczyszczających z toksyn”, a to właśnie produkcja przez organizm moczu umożliwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu uzyskuje się prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Woda jest niezbędnym elementem także w podróży. Ma duże znaczenie w każdym klimacie, ale oczywiście w klimacie gorącym, czy wilgotnym zapotrzebowanie na wodę wzrasta. W tym przypadku jest to podyktowane właściwą regulacją temperatury, m.in. poprzez produkcję potu. Wiele osób nie pije płynów, albowiem obawia się pocenia, które jest istotą  regulacji ciepłoty ciała. Wiele też osób nie docenia właściwej pracy nerek, obawiając się zbyt częstego korzystania z toalety. Warto wybierać legionowską „kranówkę”, gdyż posiada ona naturalne minerały.

Jak przekonują pracownicy miejskich wodociągów świadomość na temat zdrowotnych właściwości wody stopniowo wzrasta. Woda przyczynia się do poprawy koncentracji, lepszego samopoczucia oraz usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Bardzo często bóle głowy, osłabienie, czy też sucha oraz szorstka skóra są wynikiem odwodnienia. Osoby starsze nie powinny również zapominać o prawidłowym nawodnieniu.

Od lat nasze działania zmierzają do tego, aby Mieszkańcy Legionowa chętnie i bez żadnych obaw mogli spożywać wodę bezpośrednio z kranu, czy to w domu, czy w przestrzeni publicznej. Dysponujemy odpowiednią infrastrukturą, a stały monitoring i nadzór odpowiednich służb gwarantuje Mieszkańcom, że jest ona w pełni bezpieczna. Woda z kranu bardzo często jest lepszej jakości niż woda butelkowana, a w dodatku tańsza. Woda również jako podstawowy element każdej zdrowej diety, przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. Nadszedł czas, aby naprawdę docenić właściwości kranówki.” – mówi Prezes Zarządu PWK „Legionowo” Grzegorz Gruczek.

Skip to content