bip
ul. Tadeusza Kościuszki 16a 22 774 10 62 bok@pwklegionowo.com

KANALIZACJA TO NIE KOSZ NA ŚMIECI

Pod koniec dnia po intensywnym dniu pracy w PWK „Legionowo” do Biura Zarządu legionowskich wodociągów trafiają protokoły awaryjne z Oddziału Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi o protokoły z usunięcia awarii zatkanych sieci kanalizacyjnych w naszym mieście. Na co dzień pracownicy PWK zmagają się z poważnymi problemami zatkanej kanalizacji.

W przypadku stwierdzenia niedrożności na sieci kanalizacyjnej bez zbędnej zwłoki pracownicy Oddziału Wodociągów i Kanalizacji PWK wyruszają na miejsce awarii specjalistycznym samochodem przeznaczonym do oczyszczania instalacji kanalizacyjnych tzw. WUKO. Obsługujący poprzez właz żeliwny studni kanalizacyjnej, udrożniają przewód kanalizacyjny pod wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet do 200 barów. W czyszczeniu kanalizacji stosuje się różnego rodzaju dysze, których końcówki są dobierane w zależności od rodzaju zatoru na sieci. Do czyszczenia wykorzystuje się tylko wodę, która wprowadzana jest do kanalizacji pod bardzo wysokim ciśnieniem za pomocą długiego przewodu. Metoda jaką pracuje WUKO jest w pełni przyjazna dla środowiska, ponieważ do jej wykonania nie używa się żadnej chemii. Dodatkowo ta metoda jest szybka oraz bezinwazyjna i stosowana wewnątrz rur kanalizacyjnych.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak poważny to jest problem dla firm oraz mieszkańców i niestety wciąż zapomina, że toalety to nie miejsce, gdzie powinny trafiać chusteczki, tłuszcze, resztki jedzenia, czy inne nierozpuszczalne odpady higieniczne. Dość często do zapchania i niedrożności sieci kanalizacyjnej oraz pomp kanalizacyjnych w przepompowniach Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o. przyczyniają się przede wszystkim różnego rodzaju chusteczki higieniczne.

Śmieci wrzucone do toalety mogą powodować zapchanie również w wewnętrznej kanalizacji budynku tak wielorodzinnego jak i jednorodzinnego oraz doprowadzić do poważnej awarii, której usunięcie bywa czasochłonne i bardzo kosztowne. Taki zator może sprawić, że ścieki cofną się i zaleją mieszkania lokatorów, ogród lub ulicę powodując bardzo duże straty materialne i zanieczyszczenie środowiska. Takie przedmioty jak wspomniane chusteczki higieniczne, materiały opatrunkowe, czy nawet rajstopy łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury. Niedopałki papierosów, lekarstwa, farby oraz chemikalia i inne domowe środki czystość zawierają substancje chemiczne, które są bardzo szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.

Powszechnie wiadomo, że ścieki z Legionowa i okolic trafiają do Oczyszczalni „Czajka” w Warszawie. PWK „Legionowo” apeluje, aby wszelkie substancje oleiste zlewać do słoika i następnie dostarczać go do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zakaz wprowadzania różnego rodzaju przedmiotów i substancji do kanalizacji wynika z treści Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Pamiętajmy, że KANALIZACJA TO NIE KOSZ NA ŚMIECI, a w interesie nas wszystkich jest odpowiedzialne korzystanie z toalet i odpływów ze zlewozmywaków, czy umywalek. Ważna jest również odpowiednia edukacja w tym zakresie dzieci oraz młodzieży.

Skip to content