bip
ul. Tadeusza Kościuszki 16a 22 774 10 62 bok@pwklegionowo.com

Niski stan wód gruntowych

Od kilku lat z niepokojem obserwujemy pogłębiającą się zmianę klimatu. Zgodnie z prognozami sytuacji hydrologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych Państwowej Służby Hydrologicznej w nadchodzących miesiącach i latach prognozuje się występowanie niskiego stanu wody w znacznych obszarach kraju, co już jest widoczne. Z roku na rok poziom rzek jest coraz niższy, czego konsekwencją są wysychające przydomowe studnie, w których jakość wody również ciągle się pogarsza. Ponadto wiele ujęć własnych czerpiących wodę z maksymalnej głębokości ok. 7 m. może stracić wodę. 7 metrów to granica wynikająca z praw fizyki pracy pomp. Tak więc posiadając pompę w garażu bądź piwnicy z pewnością w tym roku będziemy mogli być narażani na utratę wody w domu jednorodzinnym.

Ponadto wiele prywatnych ujęć zostało wybudowanych w bliskiej odległości od przydomowych, często nieszczelnych szamb, co często skutkuje przedostawaniem się do wód gruntowych groźnych dla zdrowia ludzkiego bakterii fekalnych (w tym E. Coli) oraz azotanów i azotynów, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Ryzyko wyschnięcia przydomowych studni jest więc bardzo duże, co dla wielu Mieszkańców Legionowa niepodłączonych do wody miejskiej może oznaczać problemy. Brak wody w okresie letnim może nie tylko wpłynąć na komfort życia codziennego, ale także doprowadzić do poważnych awarii sprzętów AGD. Ponadto występuje duże prawdopodobieństwo skażenia wysychającego ujęcia wody.

Legionowskie wodociągi już od dawna zachęcają do podłączenia się do sieci miejskiej i w konsekwencji do spożywania zdrowej i bezpiecznej wody nawet bezpośrednio z kranu. Legionowska woda jest w pełni bezpieczna i pozbawiona szkodliwych związków. Woda ta jest często lepszej jakości niż woda butelkowana, a na pewno zdrowsza niż woda z własnych niebadanych ujęć. Wody z własnych ujęć są zanieczyszczone przez długoletnią ich degradację przez nieszczelne szamba oraz stosowanie bardzo szkodliwych pestycydów. Należy podkreślić, że nasze przedsiębiorstwo dostarcza wodę zdrową, przebadaną i stale monitorowaną. Zachęcamy wszystkich Mieszkańców do podłączenia się do wodociągu miejskiego” – mówi Prezes Zarządu PWK „Legionowo” Grzegorz Gruczek.

Z uwagi na realne zagrożenie suszą oraz uwzględniając zgłaszane do PWK „Legionowo” potrzeby naszych Mieszkańców, prosimy zainteresowanych podłączeniem się do miejskiej sieci wodociągowej o zgłoszenie się do PWK „Legionowo. Zachęcamy  do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta PWK „Legionowo” przy ul. Kościuszki 16A w Legionowie lub telefonicznie pod numerem: 22 774-98-82 wew. 42, w celu otrzymania niezbędnych informacji związanych z procedurą przyłączenia do miejskiego wodociągu. 

Skip to content