bip
ul. Tadeusza Kościuszki 16a 22 774 10 62 bok@pwklegionowo.com

OBALAMY MITY – TWARDA WODA JEST ZDROWA Podchloryn sodu zabija bakterie Coli!

Osadzający się na ściankach czajnika lub na armaturze kamień jest przyczyną zmartwień wielu użytkowników, a wokół tego powstało sporo mitów i niejasności. Jego pojawianie się jest w gruncie rzeczy dobrą oznaką. W latach 70-tych potwierdzono, że u osób pijących miękką wodę śmiertelność z powodu chorób serca jest o 20% wyższa, a spożywanie wody pozbawionej elektrolitów prowadzi do zmian stałości składu elektrolitowego płynu pozakomórkowego. Za tak zwaną „twardość wody” odpowiedzialne są dwa związki: magnez i wapń. Gdy stężenie jest duże, woda jest kwalifikowana jako twarda, gdy małe jako miękka.

 „Twarda woda” ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, gdyż zapobiega chorobom serca i układu krążenia, a także poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na układ nerwowy. Ponadto woda bogata w minerały przyczynia się do prawidłowego rozwoju dzieci oraz młodzieży i korzystnie wpływa na organizm człowieka.

Gotowanie wody w czajnikach elektrycznych z grzałką sprzyja wytrącaniu kamienia. Odpowiada za to zjawisko kawitacji, które na zewnątrz objawia się charakterystycznymi odgłosami w czajniku podczas którego dochodzi do zwiększonego uwalniania CO2, a w konsekwencji do zwiększonego wydzielania węglanu wapnia. Kamienny osad to naturalne zjawisko i nie stanowi żadnego zagrożenia zdrowotnego.

„Twarda woda” oprócz magnezu i wapnia, posiada często inne cenne pierwiastki takie jak np. potas i sód. Im więcej łatwo przyswajalnych, zjonizowanych składników mineralnych zawiera woda, tym jest ona zdrowsza. Woda pitna dostarczana mieszkańcom Legionowa, posiada średnią twardość, pochodzi bowiem (w 100%) ze źródeł głębinowych. Najnowsze badania wody w Legionowie z III kwartału 2023 roku wykazują, że poziom twardości SUW „Jagiellońska” wynosi 230 mg/l, poziom twardości SUW „Łajski” wynosi 280 mg/l, poziom twardości SUW „Piaski” wynosi 200 mg/l. W Polsce dopuszczalna wartość twardości ogólnej mieści się w przedziale 60-500 mg/l.

Należy podkreślić, że w procesie uzdatniania wody w naszym mieście stosowany jest podchloryn sodu, aby wyeliminować występowanie różnych drobnoustrojów, czy pojawienia się m.in. bakterii Escherichia Coli – tak bardzo groźnych dla zdrowia człowieka. Nadmieniamy, że w Legionowie nigdy nie stwierdzono występowania bakterii Coli. To właśnie podchloryn sodu odpowiada m.in. za bezpieczeństwo wody. Jest on niekiedy wyczuwalny, ale nie groźny dla zdrowia. Wspomniane badania wody w Legionowie z III kwartału 2023 roku wykazują, że współczynnik Chloru wolnego jest w normie i przedstawia się następująco: SUW „Jagiellońska” wynosi 0,10 mg/l, SUW „Łajski” wynosi 0,12 mg/l, SUW „Piaski” wynosi 0,09 mg/l, Studni „Oligoceńskiej” ul. Rynek wynosi 0,05 mg/l. Dopuszczalny współczynnik Chloru wolnego na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w naszym kraju jest mniejszy bądź równy 0,30  mg/l. Woda w Legionowie jest zdrowa i bezpieczna, dlatego naprawdę warto ją pić z kranu.

Skip to content